Konkurs - wyróżnienie
Luty 2013
powierzchnia zabudowy: 1863,5 m²
powierzchnia użytkowa : 4999,1 m²
ZAGOSPODAROWANIE TERENU
Lokalizacja.
Teren inwestycji znajduje się w Tomaszowie Mazowieckim pomiędzy ulicami Legionów a Prawą. Główny wjazd na teren znajduje się od strony ul. Legionów. Komunikacja kołowa odbywa się od str. ul. Prawej. Tam też znajduje się parking przeznaczony do obsługi szkoły oraz przyległej hali sportowej.
Zaprojektowano nową zabudowę w miejscu istniejących budynków w zachodniej części działki. Utrzymuje się obsługę komunikacyjną wjazdem od str. ul. Legionów. Tam też znajduje się główne wejście do budynku. Poprzez hol przechodzi ono na druga stronę budynku otwierając się na istniejąca halę sportową oraz boisko
Bilans powierzchni.
Powierzchnia projektowanej zabudowy: 1863,5 m²
Powierzchnia projektowanych utwardzeń: 2094,0 m²
Powierzchnia projektowanych terenów zielonych: 566,0 m
BUDYNEK
Z uwagi na istniejące uwarunkowania, t.j. wielkość działki oraz istniejąca zabudowa, uznano się za najbardziej optymalne ukształtowanie budynku w jednorodnej oraz zwartej formie. Kształtując nową zabudowę priorytetem była czytelność funkcji oraz spełnienie wymagań technicznych wynikających ze specyfiki obiektu.
Hol główny.
Centralnym miejscem budynku jest hol główny spinający zarówno funkcjonalnie jak i wizualnie różne części budynku. Od zewnątrz czytelny jest dzięki podwyższeniu ostatniej kondygnacji oraz serii przeszkleń "prowadzących" w elewacji do wejścia głównego. W środku, w tym miejscu krzyżują się wszystkie drogi zarówno z samego budynku jak i z istniejącej hali sportowej. Oprócz wartości funkcjonalnych tego miejsca zadbano również o wrażenia wizualne. Stosując otwory w stropach jeden nad drugim, miejsce to cechuje wyjątkowe wrażenie przestrzeni, a kładki komunikacyjne łączące poszczególne skrzydła budynku potęgują ten efekt. Wchodząc do budynku odbiorca staje od razu na osiach komunikacyjnych z halą sportową oraz boiskiem co w znacznym stopniu łączy te funkcje z głównym wejściem. Hol główny dzięki wspomnianym pustkom łączy się optycznie z każdą kondygnacją. Tutaj też w miejscu najbardziej atrakcyjnym, na każdym poziomie znajdują się miejsca odpoczynku dla uczniów, gdzie spędza się czas pomiędzy zajęciami.
Skrzydło północne.
Budynek poprzez hol główny podzielony został na skrzydła. Północne jest przede wszystkim częścią administracyjną. Taka czytelność funkcjonalna pozwala portierowi przy wejściu skierować osobę z zewnątrz od razu do odpowiedniej części budynku skracając do minimum jej drogę.
Skrzydło południowe.
Po prawej stronie od wejścia znajduje się większe - skrzydło południowe. Znajdują się tu sale dydaktyczne. Zostały w taki sposób rozmieszczone aby te wymagające dostępu z zewnątrz miały możliwość obsługi komunikacyjnej z poziomu terenu. Sale o zbliżonym charakterze zostały grupowane blisko siebie.
Jadalnia oraz kuchnia.
Jadalnię wraz z pełnym zapleczem kuchennym przewidziano od strony hali sportowej. Jadalnia jest przede wszystkim przeznaczona dla uczniów lecz została zaprojektowana w taki sposób aby mogła funkcjonować niezależnie obsługując również osoby z zewnątrz poza godzinami lekcyjnymi. Jest dostępna ze wspomnianej komunikacji od wejścia głównego i mimo iż znajduje się od strony hali gość z zewnątrz przemierza do niej bardzo prostą i krótką drogę. Dodatkowo można dostać się do niej z parkingu od strony ul. Prawej. Wychodząc zza hali sportowej od razu jest widoczna, obok znajduje się wejście. Całość jest przeszklona dlatego potencjalny gość z zewnątrz wie którędy dostać się do jadalni.
W sąsiedztwie jadalni wygospodarowano również miejsce na wewnętrzne patio o pow. 30m², służące odpoczynkowi na świeżym powietrzu w ciepłe dni.
Komunikacja: budynek - hala sportowa.
Zaprojektowano łącznik między projektowanym budynkiem a halą sportową. Spełnia on trzy funkcje: 1.Spina projektowany budynek dydaktyczny z istniejącą halą, 2. Stanowi strefę wejściową dla gości z zewnątrz chcących skorzystać z hali sportowej, 3. Stanowi strefę wejściową dla gości z zewnątrz chcących skorzystać z jadalni.
Poziom -1.
Pod częścią budynku zaprojektowano piwnicę w której znajdują się przede wszystkim: szatnia, sala multimedialna oraz pomieszczenia techniczne.
Szatnia została umieszczona pod holem głównym dzięki czemu zostaje skrócona do minimum droga od wejścia z zewnątrz a ponadto dzięki otworom w stropie poprzez przeszklenie holu głównego jest doświetlona światłem dziennym. Szatnię wyposażono w przestronną komunikację na której zaprojektowano siedziska ułatwiające przebieranie się uczniów.
Sala multimedialna z uwagi na swój charakter została umieszczona na poziomie -1. Dzięki temu można było zaprojektować ją jako przestronną, mieszczącą nawet 180 osób. Istnieje możliwość zastosowania ścianki mobilnej dzielącej salę na 2 mniejsze. Zaopatrzono ją jednocześnie w przydatne magazyny stołów i krzeseł oraz magazyn sali przeznaczony na sprzęt elektroniczny lub do użytku osób prowadzących zajęcia. Jej lokalizacja oraz gabaryty sprawiają iż doskonale nadaje się na wykorzystywanie poza godzinami lekcyjnymi a komunikacja w której znajdują się siedziska szatni doskonale może spełniać rolę foyer tej sali. Mimo iż zlokalizowana jest na poziomie -1 posiada doświetlenie światłem dziennym poprzez okna w ścianie zachodniej.
Na poziomie -1 pod częścią skrzydła południowego znajdują się wszystkie pomieszczenia techniczne, m.in. wentylatornia węzeł cieplny/kotłownia, magazyn sprzętu szkolnego na dodatkowe ławki, krzesła lub inne meble czy sprzęty oraz serwerownia pod salami komputerowymi.
Bilans powierzchni.
Poziom | powierzchnia |
-1 | 911,10 m² |
0 | 1634,70 m² |
1 | 1237,80 m² |
2 | 1215,50 m² |
RAZEM | 4999,10 m² |