b_900_0_10132122_10_images_projekty_teatr-ochoty_00.jpg

FUNKCJA – ST. ISTNIEJĄCY

Budynek w istniejącej postaci nie spełnia wielu podstawowych wymagań związanych ze swoją funkcją. Do najważniejszych należą:
1. Nie przystosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych.
2. Brak foyer przy wejściu
3. Brak windy
4. Nie wystarczająca izolacja akustyczna sali teatralnej
5. Zbyt małe pomieszczenia prób.
6. Brak zespołu WC spełniającego wymagania przepisów dot. Pomieszczeń sanitarnych.
Ponadto budynek oszpecony został poprzez prowizoryczne dobudówki od strony wschodniej, zadaszenia od południa i północy oraz dobudówkę zachodnią.
Dodatkowym mankamentem jest wspomniana już „martwa” elewacja południowa będąca najbardziej eksponowaną ,będącą ze względów komunikacyjnych elewacją główną budynku.

ZAŁOŻENIA PROJEKTOWE DOTYCZĄCE FUNKCJI

Głównymi założeniami projektu było maksymalne połączenie funkcjonalne nowej zabudowy z istniejącymi pomieszczeniami Teatru.
Zaproponowano stworzenie nowej, przestronnej strefy wejściowej bezpośrednio połączonej z kasami biletowymi oraz szatnią. Dodatkowo wygospodarowano miejsce na zespół WC. Z nowego foyer znajdującego się na poziomie -1 windą można dostać się na na wszystkie kondygnacje budynku.
Zaprojektowano również nową przeszkloną dobudówkę zachodnią w miejscu istniejącej mieszczącą wspomniany zespół WC oraz salę prób o powierzchni ok 35m². Na poziomie 1 piętra nowej dobudówki stworzono miejsce czasowych ekspozycji, mogące również na co dzień pełnić funkcję powiększonego bufetu. Część ta jest dwukondygnacyjna co daje wrażenie przestrzeni a ponadto daje możliwość ekspozycji wyższych przedmiotów oraz lepszy ich odbiór.
Dobudówka zachodnia połączona jest schodami z oranżerią w której znajduje się całoroczna kawiarenka – bufet. Oranżeria, która latem pełni również funkcję ogródka otworzona jest na nowy dziedziniec z letnią sceną gdzie odbywać się mogą zarówno większe plenerowe spektakle lub koncerty jak i małe kameralne ogródkowe przedstawienia.
Kawiarnia w oranżerii posiada własny zespół WC znajdujący się na poziomie dziedzińca
Oranżeria - kawiarnia jest oddzielną funkcją, dlatego może być również wykorzystywana na spotkania zamknięte. Wówczas jej funkcje może przejąć istniejący bufet Teatru.
Od strony wschodniej zaprojektowano magazyn dekoracji którego bryła zgodnie z zaleceniami konserwatora równa się linią zabudowy z oranżerią i wraz z nią stanowi optyczną obudowę letniej sceny.
Magazyn wyposażony jest w pochylnię dostępną z poziomu terenu. Umożliwia ona wygodny transport elementów dekoracji które to są składowane na poziomie sali teatralnej. Dostęp do niej odbywa się przez otwory w elewacji wschodniej istniejącego budynku.
Na poziomie -1 magazynu utworzono salę prób o powierzchni 51m². Budynek magazynu doświetlony jest wysokim przeszkleniem od strony zachodniej.
Zapewniono dostęp dla osób niepełnosprawnych na wszystkie poziomy istniejącego budynku Teatru.

ARCHITEKTURA – ST. ISTNIEJĄCY

Istniejący budynek pochodzi z początku wieku i wpisuje się w nurt umiarkowanego modernizmu. Znajduje się z głównej bryły budynku oraz wysuniętego w stronę ul. Reja oraz wyższego modułu klatki schodowej. Utrzymany jest w stylistyce charakterystycznej dla Kolonii Lubeckiego.

ZAŁOŻENIA PROJEKTOWE DOTYCZĄCE ARCHITEKTURY

Założeniem projektantów było stworzenia architektury lekkiej, towarzyszącej głównemu budynkowi Teatru, podkreślającej jego rangę. Z uwagi na mnogość funkcji i pomieszczeń zdecydowano się na przenikające mniejsze formy a nie jedną większą kubaturę. Sprawia to że nowa zabudowa nie konkuruje z istniejącym budynkiem.
Magazyn od wschodu ma neutralną formę w stosunku do reszty i ma za zadanie zrównoważyć zabudowę od strony zachodniej.
Użycie lekkich materiałów, ażurowej konstrukcji stalowej oraz przeszkleń ma nadać charakter lekkiej zabudowy skontrastowanej z płaszczyznami surowego betonu.
Celowo zdecydowano się użyć materiałów i faktur innych niż istniejąca zabudowa po to aby nie zniekształcać jej wyrazu architektonicznego i aby nadal stanowiła odrębną całość.
Od frontu zastosowano mleczne szkło będące nawiązaniem do jasnej elewacji budynku.
Konstrukcję nośną stanowią słupy i płyty betonowe oraz elementy stalowe (np elewacji) Jest ona przemyślana w sposób nie ingerujący w istniejący budynek, dzięki temu jego zachodnia elewacja jest maksymalnie odsłonięta i jest częścią wnętrza części dobudowanej.
Zdecydowano się również odtworzyć dwa okna od strony wschodniej będące w chwili obecnej przejściami do prowizoryczniej dobudówki wschodniej. Dzięki temu zabiegowi fasada od południa wydaje się nie zniekształcona jak to ma miejsce w tej chwili. Od środka okna te można w zależności od potrzeb czasowo zasłaniać na czas odbywania się spektaklu.
Nad pasażem łączącym strefę wejściową z oranżerią – kawiarnią wysunięto betonową płytę z tłoczonym logo i nazwą Teatru. W pasażu tym znajdują się szklane tablice ekspozycyjne informujące o bieżących wydarzeniach z życia Teatru Ochota.

Rozbudowa Teatru Ochoty w Warszawie     konkurs Rozbudowa Teatru Ochoty w Warszawie     konkurs Rozbudowa Teatru Ochoty w Warszawie     konkurs Rozbudowa Teatru Ochoty w Warszawie     konkurs Rozbudowa Teatru Ochoty w Warszawie     konkurs Rozbudowa Teatru Ochoty w Warszawie     konkurs Rozbudowa Teatru Ochoty w Warszawie     konkurs Rozbudowa Teatru Ochoty w Warszawie     konkurs Rozbudowa Teatru Ochoty w Warszawie     konkurs Rozbudowa Teatru Ochoty w Warszawie     konkurs Rozbudowa Teatru Ochoty w Warszawie     konkurs

neoprojekt Wojciech Netzel ul. Wojska Polskiego 36, lok.1, 95-070 Aleksandrów Łódzki, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 606919914