b_900_0_10132122_10_images_projekty_ratujacym-ocaleni_00.jpg

Grudzień 2014

Celem przedstawionej koncepcji jest utworzenie przestrzeni upamiętniającej bohaterski czyn ratowania życia drugiego człowieka poprzez instalację przestrzenną mającą charakter land artu, mającą nieść ze sobą treści symboliczne skłaniać do refleksji i zadumy. Elementami tej instalacji są zarówno istniejące już w miejscu realizacji elementy przestrzeni: szerokie przedpole Muzeum Historii Żydów Polskich (MHŻP), z drzewami od strony ulicy Karmelickiej jak również elementy dodane niejako ją uzupełniające, dodatkowe nasadzenia drzew, posadzka kamienna wraz z wyróżniającymi się większymi kamieniami, oraz iluminacja świetlna.
Koncepcja zakłada wykorzystanie przestrzeni szerokiego przedpola od strony ulicy Karmelickiej z rosnącymi tam drzewami zwieńczonego monumentalną bryłą MHŻP i nadanie jej pożądanego znaczenia. Przedpole to, doskonale widoczne z wnętrz muzeum, zdaniem autora, powinno uzupełniać jego ekspozycję i stanowić jego zewnętrzną kontynuację w przestrzeni.
Do realizacji zamierzenia użyto trzech elementów kluczy nasyconych głęboką i uniwersalną symboliką, rozmieszczonych w terenie zgodnie z ilustracją graficzną. Drzewa - jako symbolu życia, światła - jako symbolu nadziei i wiary, kamienia - jako symbolu pamięci, noszącego głębokie symboliczne znaczenie w religii i tradycji judaistycznej.
Interpretacja może odbywać się na wielu płaszczyznach ale intencją autora było uchwycenie wzajemnych relacji trzech elementów kluczy:

DRZEWO I ŚWIATŁO
Drzewa wyróżnione światłem spośród innych drzew, to ratujący. Ratując, dali życie, dla ocalonych są życiem. Pojedyncze podświetlone drzewa to również symbol samotności, w czasach kiedy swój heroizm można było przypłacić życiem swoim oraz rodziny.

KAMIEŃ I DRZEWO
Użycie kamieni to odwołanie do symboliki kamieni układanych na macewach jako formy upamiętnienia i spełnienia micwy "chesed szel emet" czyli "prawdziwego umiłowania". Wybrukowane kamieniami alejki instalacji, to również odniesienie do nawierzchni ulic starej Warszawy i innych miast, na których toczyło się niegdyś gwarne życie. Ulic, po których nie został już praktycznie żaden ślad. Te kamienie to jednak także miliony zamordowanych, bezimienny, niepoliczalny tłum stanowiący tragiczny kontrapunkt dla ocalonych jednostek. Drzewa jako symbol życia kontrastują z kamienną masą, łączy je jednak nierozerwalnie światło - nadzieja i wiara w dobro człowieka.

KAMIEŃ I ŚWIATŁO
Tych, którzy otrzymali dar życia, szansę na ratunek, symbolizować mają skupione wokół drzew głazy, spośród których wyniesione światłem kamienie mają sprawiać iluzję uniesionych ponad ziemię i lewitujących wbrew prawom fizyki. Wyniesienia tych pojedynczych głazów o dużej masie, połączone z iluminacją świetlną, ma oddziaływać swą nierealnością i wprowadzać niepokój związany z zaburzeniem porządku praw natury. Ma oddawać nadludzką siłę poświęcenia, ofiarności i miłości bliźniego związanych z uratowaniem jednej ofiary, z pojedyńczym darem życia.
Zaproponowana instalacja ma wciągać uczestnika do symbolicznej gry odniesień i skojarzeń, będącej jednocześnie w przestrzeni jedynie uporządkowanym fragmentem zielonego przedpola MHŻP. To ciemność - wojna – nadaje tym stale obecnym elementom przestrzeni wyjątkowego znaczenia, zamykając obserwatora w świecie iluzji i skojarzeń, niosąc pamięć, refleksję i zadumę.

Konkurs „Ratującym – Ocaleni” na koncepcję Upamiętnienia Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji niemieckiej. Konkurs „Ratującym – Ocaleni” na koncepcję Upamiętnienia Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji niemieckiej. Konkurs „Ratującym – Ocaleni” na koncepcję Upamiętnienia Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji niemieckiej. Konkurs „Ratującym – Ocaleni” na koncepcję Upamiętnienia Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji niemieckiej.

neoprojekt Wojciech Netzel ul. Wojska Polskiego 36, lok.1, 95-070 Aleksandrów Łódzki, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 606919914